Docenić chwilę

Aby nie zmarnować życia

Medugorje -spełnione marzenie

Maryja z Medugorje pomaga w modlitwie na Różańcu

Medugorje
- spełnione marzenie

Z Przyjaciółmi w Medjugorie
W oceanie przemijających chwil
rozpływają się nasze samotne dni
Lecz wystarczyła serca odrobina mała
aby nasza Przyjaźń jak perła powstała!
Wśród oceanów już zawsze będzie trwała
i swym fascynującym blaskiem
mroki samotności rozświetlała!
Jacek Ryng

Przez wiele lat moim marzeniem była pielgrzymka do Medugorje - Oazy Pokoju. Także w tym przypadku, przekonałem się, że zwłaszcza przed tym, co przynosiło najlepsze owoce, piętrzyły się przeciwności, z którymi sam nie byłbym w stanie sobie poradzić. Co prawda, chciałem to oddać Bogu, lecz poprzez niepokój, lęk, obawy, tak naprawdę mocno trzymałem się tego przygniatającego mnie ciężaru. Dopiero w modlitwie zrozumiałem, że Bóg może zająć się tylko takim problemem, który do końca oddam Mu w pełnym zaufaniu. Takiej nadprzyrodzonej pomocy doświadczałem m. in., gdy poszukiwałem osób, które będą chciały mi towarzyszyć w Pielgrzymce do Medugorje.

Z Moniką, Pawłem i Tomkiem nad wodospadem Kravice

Mój wieloletni Przyjaciel - Paweł, również pragnął pojechać do Medugorje, lecz brakowało mu jakiejś iskry, która przemieni marzenie w rzeczywistość. Moja propozycja, aby mi towarzyszył, była właśnie tym impulsem, który wzajemnie zmobilizował nas do pielgrzymki.

Następnie Opatrzność zesłała mi Monikę. Prawie w ogóle jej nie znałem, ale na spotkaniu Odnowy w Duchu Św. w Częstochowie, zaproponowałem, aby pojechała z nami i zgodziła się! Co więcej, wspomniała o wyjeździe swojemu koledze - Tomkowi, który również do nas dołączył:) Okazało się, że jest on bardzo silny, więc niesamowicie pomagał m.in. w przenoszeniu mnie. Wówczas nie przypuszczałem, że z Tomkiem połączy mnie wspaniała Przyjaźń i tak wiele będę mu zawdzięczał. (Zobacz z Wojskiem Polskim do Lourdes)

Nie mam wątpliwości, że to właśnie Bóg zsyła mi takich ludzi prosto z Nieba, abym mógł żyć coraz bardziej aktywnie; bym zawsze podążał za Jezusem, a On przecież wciąż wędrował.

W autokarze

Szczególnie obawiałem się przejazdu autokarem, gdyż nie byłbym w stanie pokonać całej drogi siedząc na fotelu. Dlatego bardzo doceniam pomoc organizatorki - Gosi W. i Biura Podróży LUDWIG, które udostępniło mi dwa miejsca. Mogłem, więc leżeć w poprzek tylnego siedzenia.

Po dojechaniu na miejsce, zamieszkaliśmy w dzielnicy Vionica. W Hotelu okazało się, że drzwi, do większości pokojów są zbyt wąskie, aby przejechać wózkiem. Właściciel po chwili zastanowienia, zaproponował nam apartament! Tam były nie tyko szerokie drzwi, lecz również znakomite warunki miała cała nasza czwórka:)

W Medziugorje przy Kościele pw. Św. Jakuba

W tych dniach w Medziugorje odbywał się Festiwal Młodych, któremu towarzyszyły m.in.: spotkania z Widzącymi, świadectwa, koncerty, spektakle. Na ten Festiwal przyjechała też pielgrzymka z zaprzyjaźnionego Duszpasterstwa z Góry Św. Anny. Muszę przyznać, że poczułem się tam jak w domu, wśród ok. 20 koleżanek i kolegów!

Przy sklepie Ivana

Również w samym Medugorje spotkałem wielu, życzliwych ludzi, jak chociażby Ivana, który ofiarował mi wiele wspaniałych prezentów ze swojego sklepu.

Spotkanie ze S. Emmanuel ze Wspólnoty Błogosławieństw

Podobnie miło wspominam Siostrę Emmanuel ze Wspólnoty Błogosławieństw, z której niesamowicie emanowały Pokuj i Dobro.

Wspaniałymi atrakcjami były wycieczki nad wodospad Kravice, a także do nadmorskiego miasta Makarska. Niezwykłe wrażenie wywarł na mnie Adriatyk, otoczony malowniczymi górami. Była to okazja, aby uwielbić Boga w Pięknie przyrody.

Powrót Drogą Krzyżową z Góry Kriżevac

Ogromne wyzwanie stanowiła Droga Krzyżowa na górę Kriżevac i wydawało mi się, że przekracza to moje możliwości. Wykluczone było, abym na wózku pokonał tak stromą drogę, pełną kamieni i głazów. Starałem się jednak szczególnie mocno zanurzać się w modlitwie, aby w niej odnaleźć wolę naszego Ojca w Niebie. Gdy pojawiał się pokój w moim sercu, to już wiedziałem, że jest to Jego dar, poprzez który chce On dać mi szansę, bym mógł wzrastać i rozwijać się; aby moje życie nie ograniczało się do dreptania w miejscu, lecz bym wciąż odnajdywał Boga w tym, co On mi przygotował.

Podjechałem tam licząc na jakiś cud, choć brałem pod uwagę, że pozostanę na dole... Okazało się, że na miejscu są nosze, a Opatrzność zesłała jeszcze kilku mężczyzn do pomocy. Wejście rozpoczęliśmy w nocy ok. godz. 23 tak, aby na szczycie być o świcie, gdyż o godz. 03 rozpoczynała się tam Msza Św.

Po Mszy Św. błogosławieństwo Biskuka

Wówczas szczególnie doświadczyłem, że cała Pielgrzymka była przede wszystkim spotkaniem z Bogiem i Maryją - Królową Pokoju i Pojednania (Kralica Mira) Tam Różaniec, był prawdziwie modlitwą serca; Msze Św. - połączeniem Nieba z ziemią; adoracja Najświętszego Sakramentu - uobecnieniem Jezusa wśród nas.

Niestety nie zawsze odczuwam Boga tak bardzo jakbym był wtulony w Jego ramiona, a wręcz czasem wydaje mi się, że jest On gdzieś bardzo daleko... Myślę, że nasz Ojciec w niebie, postępuje tutaj podobnie jak rodzic, który staje w pewnej odległości przed uczącym się chodzić dzieckiem, aby mogło samodzielnie stawiać kroki. Bóg pomaga, ale nie wyręcza.

Figurka Matki Bożej w Tihalinie

Nie chcę, więc stać w miejscu, lecz pragnę wychodzić na drogi mojego życia. Tylko, bowiem na nich mogę odnajdywać najcenniejsze skarby: szczęście, dobro i piękno, których źródłem są miłość i przyjaźń. Są to jedyne skarby, które nie przeminą, lecz pozostaną w naszych sercach i na zawsze będą nas ubogacać... Bo bez względu na zewnętrzne okoliczności i nawet pomimo bezwładnego ciała, życie, tak naprawdę, toczy się w nas... w naszym sercu, które jest Świątynią modlitwy...

Dlatego każdego dnia, w modlitwie, pragnę odnajdywać to, co Bóg chce, abym dzisiaj uczynił. Bez takiego prowadzenia możemy bardzo dużo pracować, lecz nie zrobimy nic dobrego...

Nie mam wątpliwości, że każde dobro może powstać tylko dzięki umocnieniu przez Ducha Świętego, bo sam nie podołałbym wielu wyzwaniom.

Wówczas w modlitwie mogę już tylko dziękować...

Dodaj komentarz

Komentarze  

#7 Anna 2016-06-29 22:31
Witaj! Szukałam cytatów o przyjażni na dyplomy i wpadła mi Toja strona> Dzięki za przypomnienie i świadectwo i podtrzymanie na duchu, że "Przyjaciela mam co pociesza mnie gdy o Jego ramię oprę się"...Z Bogiem!
Cytować
#6 Krystyna 2015-03-14 14:42
Witam. Tę stronę poleciła mi przyjaciółka, która odkryła ją przez przypadek.
Jestem pełna podziwu i szacunku do ludzi ,którzy Cię otaczają. Bóg czyni cuda i takim cudem i miłością są ludzie wielkiego serca.
Chcę uczyć się od Ciebie i od wielkich pokory i świadectwa prawdziwej miłości. Pozdrawiam.
Cytować
#5 Anita 2015-03-02 14:33
Witam ! Twoja stronkę , znalazłam przez przypadek ! ale jak zawsze powtarzają jezuici : Przypadek- to świeckie imię Ducha Świętego :) wydaje mi sie, ze i w twojej historii, można to zauważyć :) Zaciekawiły mnie twoje słowa, jak napisałeś,że zawsze chciałeś pojechac do Medjugorie , bo sama mam takie marzenie:) Zmotywowała mnie twoja historia,bo pomimo trudności, pojechałeś! ja też właśnie martwie sie o to , z kim moglabym pojechac, ale oddam to tak samo Bogu :) tez chce sie wybrac na Festiwal Mlodych :) twoja hisotria jest naprawde bardzo wzruszająca , taka prawdziwa, pełna wiary! zazdroszcze Ci takiej siły i wiare ! mam nadzieje,że też ją kiedyś osiągnę !Wydaje mi sie,że jesteś naprawde wspaniałym człowiekiem:) a Bog ma ,niesamowity plan dla ciebie :) Pozdrawiam i bedę pamiętac w modlitwie :)
Cytować
#4 Piotr 2014-05-25 13:08
Aż nie chce się wierzyć , że są tacy dobrzy ludzie.
Cytować
#3 Ola 2014-05-21 21:08
Dziękuję Ci za to co napisałeś, jesteś wspaniałą osobą, z każdego Twojego zdania emanuje dobro i ciepło. Niech Cię Pan błogosławi !
Cytować
#2 Dominika 2014-01-11 23:48
witam. zakręciły mi się łzy w oczach, gdy przeczytałam Twoje wspomnienia na temat przyjazni i Medugorje. co ciekawe w google wpisałam temat: "przyjazn z Maryją" i wyświetliła mi sie Twoja stronka. dziękuję za dobro i ciepło. pozdrawiam :-)
Cytować
#1 krystyna 2013-11-25 12:00
Nic nie mogę dodać,Jacku.Bóg jest z Tobą!
Cytować

Najnowsze komentarze

Proszę, napisz komentarz


 • Ewelina 02.01.2019 19:35
  Jesteś bardzo głębokim człowiekiem i masz dar od Boga dotykania tego co jest najważniejsze w życiu. Pan prezydent Duda miał niesamowite szczęście spotkania Ciebie. Gdybym była na jego miejscu od razu zaproponowałaby m Ci pracę w biurze prasowym. Twoja osobowość jest ogromnym darem dla świata.

  Więcej...

   
 • Patrycja 01.04.2018 20:31
  Życie jest piękne, tylko ludzie są fałszywi Przyjaciele którzy są z nami przez całe życie tak To tak naprawde nie przyjaciele tylko wrogowie Którzy udają przyjaźń by pózniej gdy specjalnie Bez żadnego powodu o jakąś głupią żecz Zrobić kłótnie i to co powiedzieliśmy mu to On to wtedy wykorzysta i powie ...

  Więcej...

   
 • MajkaBajka 29.12.2017 20:29
  Gdy się w kimś zakochasz, nie będziesz wahać się, czy powiedzieć przyjacielowi... Gdy będziesz miała kłopot, od razu do niego zadzwonisz... Kiedy twój przyjaciel będzie w tarapatach, pomożesz mu... Kiedy twój przyjaciel odejdzie, nie będziesz chciała żyć...

  Więcej...

   
 • Adrianna 09.12.2017 20:32
  Jeśli któregoś dnia poczujesz, że chce ci się płakać, zadzwoń do mnie... Nie obiecuję, że cię rozbawię, ale mogę płakać razem z tobą. Jeśli któregoś dnia zapragniesz uciec, nie bój się do mnie zadzwonić... Nie obiecuję, że cię zatrzymam, ale mogę z tobą pobiec. Jeżeli któregoś dnia nie będziesz chciał ...

  Więcej...

   
 • Beata 28.10.2017 14:23
  Przyjaźń to najbardziej wielobarwne uczucie... Zawiera wszystkie kolory. Może to być wiele radosnych barw, ale też szarości smutku... Ale Przyjaciel akceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy... Jak zrobimy coś głupiego, czasem za przeproszeniem palnie w łeb, ale potem pogłaska i spyta, czy bardzo ...

  Więcej...

   
 • Majki 27.10.2017 23:27
  Prawdziwy przyjaciel to taki, gdy placzesz to lzy są slodkie, a gdy się przewracasz to czujesz, że idziesz.

  Więcej...

   
 • Monika Polkowska 12.08.2017 15:05
  Przyjaźń to maleńki dar :)

  Więcej...

   
 • Katarzyna 17.07.2017 07:47
  Przyjaciela mieć to dobra rzecz ,nie można znależdż go w tłumie , bo przyjaciela może mieć ten ,kto przyjacielem być umie.

  Więcej...

   
 • Ten co nie oddycha 14.04.2017 07:23
  WSZYSTKO CZEGO POTRZENUJESZ JEST PO DRUGIEJ STRONIE STRACHU.

  Więcej...

   
 • Bea 26.02.2017 15:42
  Dziękuję Jacku za Twoje słowa i przemyślenia Znam dobrze miejsca o których pisałeś Byłam tak już kilka razy i wracam tam ciągle myślami i.. nie tylko :-)

  Więcej...

   
 • Klaudia 18.01.2017 09:52
  Prawie Przyjaźń To Nie Przyjaźń... To Znajomość :P

  Więcej...

   
 • paulina 29.12.2016 17:19
  :P ;-) :-| :D :lol: Bardzo fajne cytaty i dobre oraz śmieszne moze dacie jeszcze inne o milosci

  Więcej...

   
 • julia 22.12.2016 09:05
  prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie

  Więcej...

   
 • Marta 01.12.2016 14:44
  Przyjaźń jest wtedy gdy czujesz się potrzebna :cry: i zależy ci na niej. :cry: :cry: :cry:

  Więcej...

   
 • --- 23.10.2016 10:22
  Prawdziwego przyjaciela ciężko jest znaleźć, jeszcze trudniej opuścić, a zapomnieć wręcz niemożliwe

  Więcej...

1% dla przyjaciela

1% dla Jacka

Wystarczy, że do PITa wpiszesz:

Numer KRS: 0000270809
Cel szczegółowy: Ryng, 10967
(Ważne, aby było nazwisko oraz numer członkowski)

 Z góry dziękuję - Jacek

Polecam portal, który tworzę

Refleksje o wzajemnym rozkwitaniu :-)

Tak naprawdę, żyjemy na tyle, na ile istniejemy dla innych ludzi, lecz tylko wobec Przyjaciela możemy zaistnieć także w tym, co jest w nas najgłębsze, a zarazem najwrażliwsze.
Jesteśmy tutaj podobni do kwiatów, które pragną rozwinąć pąk, aby ukazać swoje wnętrze, lecz by było to możliwe, muszą być otoczone światłem i ciepłem.
Zapewne właśnie na tym polega tajemnica szczęścia, iż jest się wzajemnie dla siebie słońcem i kwiatem, który rozkwita w ciepłym spojrzeniu, w jasnym uśmiechu, w dobrym słowie, w życzliwym geście, w serdecznym dotyku akceptacji...
Te słowa zrodziły się we mnie wiele lat temu, gdzieś je opublikowałem, a teraz wystarczy do Google wpisać: "tak naprawdę, żyjemy na tyle" aby okazało się, że krążą jako swego rodzaju definicja przyjaźni :)
Może także Ty i ja wzajemnie ją sobie ofiarujemy...?

Jeśli szukasz kogoś, kto Cię wysłucha, porozmawia, zainspiruje, to napisz na mój mail: przyjaciel@op.pl

Przyjaciel na FB i w YouTube

facebook.com/przyjaciel youtube.com/user/przyjaciel102

Kim jest Przyjaciel?

Przyjaciel, to promień Miłości, który rozświetla samotność...
Przyjaciel, to źródło Nadziei, która orzeźwia na pustyni zwątpienia
Przyjaciel, to pokarm Wiary, która daję siłę, by wciąż powstawać, żeby dawać Miłość i Przyjaźń, Dobro i Sens Życia.

Przyjaciele, Syr 6, 5-16

Miła mowa pomnaża przyjaciół, a język uprzejmy pomnaża miłe pozdrowienia.

Żyjących z tobą w pokoju może być wielu, ale gdy idzie o doradców, niech będzie jeden z tysiąca!

Jeżeli chcesz mieć przyjaciela, posiądź go po próbie, a niezbyt szybko mu zaufaj!

Bywa przyjaciel, ale tylko na czas jemu dogodny, nie pozostanie nim w dzień twego ucisku.

Bywa przyjaciel, który przechodzi do nieprzyjaźni i wyjawia wasz spór na twoją hańbę.

Bywa przyjaciel, ale tylko jako towarzysz stołu, nie wytrwa on w dniu twego ucisku.

W powodzeniu twoim będzie jak [drugi] ty, z domownikami twymi będzie w zażyłości.

Jeśli zaś zostaniesz poniżony, stanie przeciw tobie i skryje się przed twym obliczem.

Od nieprzyjaciół bądź z daleka i miej się na baczności przed twymi przyjaciółmi.

Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł.

Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty ani równej wagi za wielką jego wartość.

Wierny przyjaciel jest lekarstwem życia; znajdą go bojący się Pana.

Komentarze z minionych lat

2005r 2006r 2007r 2008r 2009r 2010r 2011-2016r

Ks.abp Józef Michalik

Bardzo się cieszę, że ktoś stworzył taką stronę, która jest czymś pięknym dla każdego z nas. Są tu mądre słowa. Pozdrawiam i udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

Ks.abp Józef Michalik,      28 sierpnia 2005 21:57