EGZAMIN

Co wniosę w Twoje życie,
a Ty w moje?
Może przemkniemy obok siebie,
w pośpiechu goniąc uciekający czas...
Albo zatrzymamy się na chwilę,
by wzajemnie uczyć się od siebie.
Bo tylko w tym, co potrafimy sobie dać,
możemy zdać ten Egzamin,
którym jest całe życie,
a jego wynikiem - wieczność...

Jacek Ryng

Obecnie staram się doceniać każdą chwilę, jaką mogę przeżyć - zwłaszcza, gdy dane jest mi cieszyć się bliskością przyrody, czy też spotkaniami z niezwykłymi osobami... Tylko, bowiem wyjątkowi ludzie (w odróżnieniu od ogółu społeczeństwa), potrafią dostrzec w człowieku więcej niż powierzchowność - czasem ułomną... Czy jednak właśnie to, co niedoskonałe, nie jest wyznacznikiem prawdziwego człowieczeństwa i dobra?

W głębi serca czuję, że niejednokrotnie wystarczy pomóc ludziom odkryć i wyzwolić w sobie takie Dobro, aby mieli szansę wznieść się ponad emanującą z ekranów przemoc, pustkę duchową, prymitywizm... Być może wystarczy jakieś pozytywne świadectwo, aby nie zamykali się w swoich domach i w samych sobie, lecz mieli odwagę wychodzić do drugiego człowieka.

Dlatego m.in. tworzę moją stronę internetową, by pozostawić po sobie jakiś ślad miłości - dobro, jakie uczynię dla drugiego człowieka. Chciałbym, aby była to swego rodzaju iskierka nadziei, która pomoże rozpalić to, co przygaszone; rozbudzić to, co uśpione; ukoić to, co poranione; umocnić to, co wyniszczone...

Nie wiem na ile udało mi się zachęcić kogoś, aby ofiarował odrobinę swojego czasu osobie, która sama nie są w stanie nawet wyjść ze swojego mieszkania. Mam jednak świadomość, że w naszym społeczeństwie nie brakuje osób, które potrzebują takiej pomocy, a trudno im nawet poprosić o nią, gdyż wszyscy ludzie wydają się odlegli, a nawet obojętni.

Także mi szalenie trudno było nawiązać pierwsze kontakty... Mnóstwo czasu i wysiłku musiałem poświęcić, aby pojechać na rekolekcje, albo pielgrzymki. Tam jednak poznawałem ludzi, którzy dotychczas nie mieli styczności z osobą niepełnosprawną, a nawet odczuwali lęk wobec takich osób. Po spotkaniu ze mną przełamywali w sobie te bariery, a nawet zostali moimi opiekunami. Nie dziwi mnie, gdy początkowo są zakłopotani, lecz mogę tutaj bazować na moim doświadczeniu, że jeszcze się nikt taki nie narodził, który by sobie nie poradził:)

W krótkim czasie mogli oni, ukończyć swego rodzaju "kurs" pomocy osobie niepełnosprawnej. Myślę, że taka umiejętność może przydać się im w późniejszym życiu - nawet wobec przypadkowej, spotkanej na ulicy, osoby na wózku, a przynajmniej będą bogatsi o nowe umiejętności i odkryją ich nie zawsze uświadomione możliwości.

Przykładem niech będzie ten cytat z listu:

Zawsze chciałam spotkać i pomagać osobom niepełnosprawnym, lecz miałam w sobie pewnego rodzaju barierę, być może strach... Bałam się, że być może w taki lub inny sposób, słowem, zachowaniem mogłabym je zranić. I muszę stwierdzić, że prawdą jest powiedzenie, że boimy się tego, czego nie znamy. Dziękuję, że pozwoliłeś mi przełamać tę barierę!

Od samotności przez wolontariat do sensu życia

To prawda, że niepełnosprawność może wywoływać wiele obaw, chociażby przed jakiegoś "uwikłania się". A wystarczy tylko mieć świadomość, że każda relacja ma na tyle sens, na ile spotkania są wzajemnym darem ofiarowanym z potrzeby serca, w pełnej wolności; na ile Ty możesz odnaleźć w tym swoją radość i satysfakcję; na ile Ty poprzez mnie, a ja poprzez Ciebie możemy wzajemnie się rozwijać i ubogacać...

Albowiem radość, piękno i sens życia można odszukać wtedy, gdy odkrywamy w sobie dobro, jakie możemy uczynić dla drugiego człowieka; gdy zobaczysz promieniujące szczęściem i wdzięcznością oczy, w których odnajdziesz odbicie swojego serca...

Mam nadzieję, że także tą drogą odnajdę osoby, z którymi wzajemnie będziemy takimi niezwykłymi szczeblami" tej drabiny, która prowadzi do Nieba...

Dodaj komentarz

Komentarze  
0 #15 Ten co nie oddycha 2017-04-14 05:23
WSZYSTKO CZEGO POTRZENUJESZ JEST PO DRUGIEJ STRONIE STRACHU.
Cytować
+1 #14 Agata 2016-05-08 21:11
Gratuluję - siejesz dobro :)
mój świat to zwierzęta i od kilku lat sm, ale oswojone już, nieagresywne :)
lubię ludzi i jestem ciekawa każdego człowieka :)
Cytować
+1 #13 Barbara 2016-04-07 21:32
Kochasz ludzi i nie gardzisz nimi, w każdym człowieku dostrzegasz piękno ... i piękno swojej duszy każdemu ofiarowujesz , bez względu na to czy jest sprawny czy nie... Nie izolujesz się od sprawnych i nie zazdrościsz nikomu ... W Twoim sercu jest miłość , którą dzielisz się ze wszystkimi bez wyjątku... Jest w Twoim serduszku miejsce dla Chrystusa i dla wszystkich ludzi których spotykasz w swoim życiu ... i do każdego wyciągasz swoją przyjacielską dłoń...
Kalecy są ci ,co nie czują tego, co Ty czujesz . Nic po sprawnym ciele , gdy dusza błądzi i nie zna celu swojego istnienia ...a tym celem jest Bóg .. i niech on ma Ciebie Jacku w swojej opiece. Jesteś prawdziwym przyjacielem , wiernym i na zawsze ... pozdrawiam serdecznie :-)
Cytować
0 #12 Dorota 2016-04-05 22:10
Witam, Cię Jacku
Podziwiam Cię, że jesteś.
Nie wiem co mam napisać.
Nie mam przyjaciół, a Ci w których wierzyłam tak bardzo mnie zranili. Nie potrafię już żyć wiedząc jak mną pogardzają. Nie umiem się już odnaleźć.
Życzę Ci by nigdy nie zawiedli Cię ludzie.
Ja już nie potrafię
Cytować
+1 #11 Ula 2015-06-10 10:08
Nie będę się powtarzać, że jest to świetna stron, tylko chciałabym poprosić o pomoc dla jednej osoby, Beaty, która choruje na depresję. W wielu osobach, tak samo jak i we mnie,Twoje teksty wzbudziły pragnienie pomocy osobie chorej i niepełnosprawnej. Tylko jest jeden problem. Nie mieszkam w pobliżu Chrzanowa/Oświęcimia (jest tu ktoś taki? :-) ). Tam właśnie mieszka Beata, która potrzebuje wolontariuszki (czyt. osoby, która będzie mogła spotykać się czy wirtualnie przez Skype, czy w końcu, co byłoby najfajniejsze, "w realu").

Przyjacielu-Jacku, może Ty mógłbyś jakoś pomóc...? Tak jak piszesz, wolontariat pozwala nie zmarnować życia.

Więc "zachęconych" przez Autora tej strony do poświęcenia kawałka swojego czasu drugiej osobie kieruję na mój adres e-mail, gdzie podam nazwę Skype Beaty i jej mail (zawierają one bowiem imię i nazwisko Beaty, czyli dane osobiste). Pozdrawiam wszystkich czytających :roll:
Cytować
+1 #10 Ania 2014-05-22 19:51
Witam.
Dlugo sie zastanawialam nad napisaniem czegos konkretnego... Ale jakos nic Mi nie przychodzi do glowy, jedyne co jestem w stanie napisac to ,to ze szalenie Cie podziwiam,za wiare i nadzieje jaka w sobie masz... Mnie juz nic nie pozostalo. jedynie smutek,ale przynajmniej dzis zasne z mysla ze moze jeszcze nie wszystko stracone... W jakis sensie poczulam inspiracje... Pozdrawiam Cie goraco
Cytować
+1 #9 Monika 2014-02-27 12:14
Witam Jacku dzisiaj przypadkowo trafiłam na Twoją stronę i to co czytam jest dla mnie wyjątkowe ponieważ ja będąc osobą sprawną mającą rodzinę pogubiłam się w swoim życiu ,użalam się nad sobą zamiast dawać przykład i pomagać innym, chciałabym móc od Ciebie poprosić o pomoc
Cytować
0 #8 Agnieszka 2012-07-23 08:51
Cześć Jacku, trafiam dziś tutaj w poszukiwaniu informacji o pielgrzymce do Częstochowy. Mam wrażenie że żyje w jakimś dziwnym świecie i czegoś szukam. Podziwiam Cię i radość życia jaką tutaj oferujesz. Piękne te strony i jakże mocno sklaniają do zastanowienia się nad sobą. Pozdrawiam cieplo i duzo dobrego :)
Cytować
+1 #7 Elisabet 2012-07-15 15:37
Witam Ciebie Jacku.Dzis trafilam na Twoja strone i ciesze sie ze moje oczy mnie tu przyniosly..podobniez nic nie dzieje sie bez przypadku.Wiem co to znaczy byc osoba niepelnosprawna..ale jestem pelna podziwu dla Ciebie Dziekuje za ta piekna strone i madre myli Pozdrawiam cieplo :-)
Cytować
+1 #6 Gosia 2012-06-21 20:01
Wszystko co tu przeczytałam jest tak niesamowite, pozwoliło mi spojrzeć na świat z innej strony. Podziwiam za hart ducha, dobro jakie emanuje z tych wypowiedzi i wiedzę o człowieku.
Chcę tak postępować i będę robić wszystko by do tego dążyć.
Dziękuję :)
Cytować